Krahule a okolie

SKI Krahule  

Je lyžiarske stredisko nachádzajúce sa len pár metrov od penziónu Krahule a vy ste tak do minúty na svahu a lyžujete. Niekedy tiež nazývaný ako rekreačný stred Európy. Stredisko ponúka 5 vlekov a 4-sedačkovú lanovku, ktoré vás vyvezú do nadmorskej výšky až 1060 metrov. Nie len, že si zamilujete výhľady, ktoré stredisko a jeho najvyšší bod ponúkajú, ale si aj príjemne oddýchnete pri kolibe na lehátku. Dĺžka zjazdoviek je 900 metrov. V stredisku si taktiež užijete aj večerné lyžovanie.

Geografický stred Európy

V bezprostrednej blízkosti obce Krahule sa nachádza Geografický stred Európy, ktorý by ste určite mali navštíviť počas vášho pobytu. Označený je symbolickým pamätníkom, umiestneným pri pôvabnom gotickom kostolíku sv. Jána Krstiteľa. 

Vzdialenosť 3 km
Vzdialenosť: 2,5 km

Rozhľadňa Krahule 

Ak plánujete výlet v okolí, tak by ste nemali vynechať návštevu rozhľadne. Krahulský vrch zdobí nová drevená rozhľadňa, ktorá dosahuje výšku až 13,5 metra a pozostáva z troch vyhliadkových plošín. Ponúka nádherný výhľad na obec Krahule, Kremnicu a Kremnické či Štiavnické vrchy. Toto príjemné okolie dotvárajú praktické informačné tabule a lavičky. Výstup na rozhľadňu je možný z dvoch miest – z Kremnice a z Krahúl. Tá menej náročnejšia a kratšia vedie práve z Krahúl. Výstup na rozhľadňu trvá len 40 minút a je ľahko zvládnuteľný aj pre menšie deti kvôli malému stúpaniu. 

Kremnické vrchy

Kremnické vrchy sú sopečným pohorím priamo v srdci Slovenska. Krahule sú vďaka svojej polohe tým pravým miestom na vstup do Kremnických vrchov. Možnosti na turistiku v Kremnických vrchoch je viac. Medzi tie najkrajšie sa radia Skalka s nadmorskou výškou až 1232 m n.m. alebo vrch Trnovník, kde môžete nájsť veľmi vzácny žltohlav európsky. Zaujímavé ciele sú tiež prepadlisko Šturec, Králická tiesňava alebo prírodná rezervácia Kremnický Štós.

Vzdialenosť: 9 km
Vzdialenosť: 6 km

Kremnica

Malebné historické mesto Kremnica to je domov pôsobivých pamiatok a historických podujatí. História tohto mesta siaha až do 10. Storočia kedy sa tu ťažilo zlato a striebro. Je prezývana tiež ako banícke mesto a dodnes sa tu nachádza Kremnická mincovňa, ktorá je najstaršou dodnes existujúcou mincovňou na svete. Návštevníci si môžu na vlastnej koži vyskúšať razenie mincí. Mesto je často navštevované najmä v lete počas festivalu – Kremnické gagy. Dominantou mesta je Štefánikovo námestie a mestský hrad s gotickým kostolom sv. Kataríny, ktorý bol postavený v 15. Storočí. Medzi najstaršie stavby mesta patrí románsky karner z 13. Storočia. Súčasťou hradu je Hodinová veža, bývala radnica, tri bašty a Vežová brána. 

Pamiatky Krahúl

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou obce je rímskokatolícky kostol venovaný sv. Jánovi Nepomuckému, ktorý bol postavený v barokovo – klasicistickom slohu a spoločnosť mu robí veža pristavená v roku 1806. Zároveň sa tu nachádza niekoľko tradičných ľudových domov, z ktorých niektoré sú zrubového typu, zatiaľčo iné sú murované a majú banícku podobu.

Vzdialenosť: 350 m

Körmendiho jaskyňa

Nie každý vie, že pri Kremnici sa nachádza jaskyňa, ktorá je v skutočnosti nie je jaskyňou, ale bývalým lomo. V minulosti bol lom využívaný na ťažbu kameňa pre výstavbu železnice. Dnes je Körmendiho jaskyňa voľne prístupná a privedie vás k nej napríklad náučný chodník Zelená cesta smerujúci na Kremnický Štós. 

Skalka Arena

Skalka Arena je lyžiarske stredisko, ktoré sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch. Stredisko je obľúbenou destináciou počas celého roka a nachádza sa v nadmorskej výške 1252m.n.m. Zimná sezóna ponúka pre návštevníkov až 5 km lyžiarskych zjazdoviek rôznych obtiažností. Cez leto poteší stredisko rôznymi turistickými cestami. Novinkou a obľúbenou atrakciou je Via Ferrata, kde pribudol až 78 metrový most, ktorý visí nad 45 metrovou priepasťou. Toto miesto je však možné navštíviť len s ferratovým vybavením, preto odporúčame si výstroj rezervovať vopred. 

Cykloturistika

Popri klasickej pešej turistike sa môžete v oblasti Kremnických vrchov naplno venovať aj cykloturistike. Začínajúcim cyklistom a rodinám s deťmi je venovaná Trať zdravia – Krahule, ktorá sa spája s minimálnym prevýšením a vedie po poľnej ceste. Odmenou po cyklotúre je nádherný výhľad z nedávno vybudovanej vyhliadkovej veže. O niečo dlhšia a náročnejšia je trasa vedúca z obce na Skalku, odkiaľ môžete v prípade záujmu pokračovať až do Turčeka a následne sa vrátiť do Krahúl.